באלה חידשתי: 2022-1996

באלה חידשתי: 2022-1996
אברהם פרנק
הוצאה: ePublish הוצאת ספרים אלקטרונית
ת. הוצאה: 05-06-2022
מספר עמודים: 250
לספרים נוספים
דיגיטלי
 
40 ₪

 

הספר שלפניכם מורכב מאוסף נושאי חינוך עליהם כתבתי במהלך השנים, בעיקר מ-2008. הוא מציג מזוויות שונות תפיסה חינוכית מתקדמת – מתקדמת לזמן הכתיבה ומתקדמת עדיין, יחסית להתנהלות האקטואלית בשנת 2022 – באופן שמסביר את המשבר החינוכי המתמשך, שהתעצם מאד לאחר תקופת הקורונה. הבעיה המרכזית המוצגת בחומרים הכתובים היא – היכולת לראות את החינוך ראייה כוללת: כל ענייני החינוך קשורים הדדית זה בזה ללא הפרד. גם קובעי המדיניות וגם הפרשנים נכשלים שוב ושוב בהבנת בעיות החינוך בעידן הפוסט-פוסט מודרני ובהבנת הקשרים ביניהם. החינוך צריך להשתנות בתקופתנו מקצה לקצה והוא מחייב את ראיית התמונה הכוללת ושפה חדשה, כפי שמראה לנו אחד מפרקיו של הספר. נדרשת גם ראייה היסטורית של החינוך, כפי שמראה לנו פרק אחר.

 

את "באלה חידשתי", על אחד עשר פרקיו, כתבתי עבור אנשי חינוך באשר הם. אין צורך לקרוא הכול, ובפרק ספציפי שעניינו כבר הובן – אפשר לדלג. תקופת הוצאתו לאור של הספר (מאי-יוני 2022) מלווה בקשיים, אולי ללא תקדים במערכת החינוך, ותחושה של קריסה כוללת. הדגש הרב המושם על בעיות השכר יוצר תמונה מעוותת: הבעיות רחבות בהרבה; הן רב-ממדיות. קריאת הספר עשויה לסייע בהבנתן.

 

עיסוק: עבודה בחינוך החל מ-1972, כולל ניהול תיכון במהלך 16 שנים. עשיית תואר שלישי (אונ' ת"א) במינהל ומדיניות החינוך, כתיבה על חינוך, ופעילות חברתית במסגרות לא ממסדיות חינוכיות.

 

הכשרה: תואר ראשון בסמינר אורנים; תארים שני ושלישי באונ' תל אביב בבית הספר לחינוך.

 

אישי: בן 76, נשוי ואב ל-3. יליד קיבוץ גן שמואל וחבר בו.